Beyin (ECU) Kontrolü

Eskişehir Oto Ekspertiz

Eskpertiz Eskişehir Beyin Kontrolü
Ecu, araçların elektronik kontrol ünitesidir ve aracın fazlası bölümündetespit edilen sensörlerden gelen verileri okumaktadır.
Araçlarda fazlası sensör yer almaktadır.
Eskpertiz Eskişehir
Gaz kelebeği konum sensörü, Yakıt sensörü.
Hava akış sensörü, Emme havası sıcaklık sensörü, Soğutma suyu sıcaklıksensörü, Araç hız sensörü, Yağ sıcaklık sensörü,Yağ basınç sensörü araçlarda tespit edilen sensörlerden sadece birkaç tanesidir.

a
Beyin Kontrol
Teknoloji geliştikçe araçların durumu kontrol altında tutulmak istenmektedir.
Araçların kontrol altında tutulması sonucunda da konfor, yakıt vegüvenlik, performans gibi konularda oldukça yüksek verimler elde edilmek istenmektedir.
Araçlarda tespit edilen Elektronik kontrol ünitesi.
Ekspertiz Eskişehir küçük tek bilgisayar olarak da tanımlanabilir.
Bu ünitenin sahip olunan boyut araçlarda ölçülen teyplerden dahaküçüktür.

Elektronik kontrol ünitesi mevcut aracın beyni olarak bilinmektedir.
ECU toplum arasında de araç beyni olarak nitelendirilmektedir.
Elektronik kontrol ünitesi aracın sahip olunan tüm motor yönetiminden ve gerekli olan kontrollerden sorumludur.

b
Elektronik kontrol modülü aracın motorunun çalışma şartlarını düzenliolarak ve sürekli kontrol etmekte, denetlemekte aynı zamanda vasıtadaki parametreleri hesaplamakta sürekli ve düzenli olarak araçta ki değişkenleri ayarlamaktadır.Otomobillerin ABS sisteminde de elektronikkontrol ünitesi benzeri görevleri üstlenmektedir.
Aracın tekerlek devir sensörleri araçta ki mevcut hızı ölçerken.
Sürücünün aracının frenine basması sonucunda elektronik kontrolünitesi frenlerin bağlı yer aldığı merkeze ve kaliperlere belirli zamanaralıkları ile hidrolik göndermektedir.

Elektronik kontrol ünitesinin aracın fren merkezine ve kaliperlere hidrolik göndermesinin sebebi aracın tekerleklerinin tek anda yavaşlamasını.
Engellemek bunun sonucunda aracın tekerlerinin kesintili olarakherhangi bir kilitlenme durumu yaşanılmasını engelleyerekyavaşlamasına olanak sağlamaktır.
Araç üzerinde elektronik kontrol ünitesi fazlası sistem oluşturmaktadır.

Elektronik kontrol ünitesi, aracın mevcut motorunda ki yakıt sisteminindışında fazlası sistem üzerinde Eskpertiz Eskişehir değişiklikler ve işlemler yapmaktadır.
Elektronik kontrol ünitesinin işlem yaptığı sistemler arasında kademeli otomatik şanzımanlarda tespit edilen çalışma verimini denetleyen ‘Kontrol Ünitesi’ yer almaktadır.
Günümüzde çalışma prensibi tıpkı ECU ya benzeyen fazlası yönetici beyin belirli yönetici markalar tarafından farklı isimler verilerekkullanılmaktadır.

c

Hatta aktif süspansiyon ve adaptif süspansiyon sistemlerini yönetmek vekontrol etmek yine tek kontrol ünitesinin üzerine düşmektedir.
Bilinmesi gerekmektedir ki elektronik kontrol ünitesinin yönetmekte olduğuve denetlediği en önemli araç sistemlerinden bir tanesi de ABS’dir.
Elektronik fren dağıtıcısı (EBD), Elektronik stabilize kontrolü (ESP), Çekişkontrolü (TC) gibi sistemlere benzeyen fazlası sistem en önemli araçsistemlerinden olan ABS’nin sahip olunan elektronik kontrol ünitesini kullanmaktadır.

Hatta bilinmesi gerekmektedir ki araçlarda ki şerit kontrol sistemi,mesafe kontrolü veyahut kör nokta uyarısı da fazlası araç sistemi gibi elektronik kontrol sistemi tarafından denetlenmekte ve yönetilmektedir.
Otomobil teknolojisinin gelişmesine paralel olarak vasıta sektöründe kimigelişmeler meydana gelmektedir.

d

Otomobil teknolojisinin gelişmesine bağlı olarak enjeksiyon sistemindesahip olan farklı tek söylemle benzinli araçlar dizel olarak araçlarda yakıt sistemlerinin kontrol etmek için bu işlemi gerçekleştirmeye yarayacakaraç üzerinde Eskpertiz Eskişehir mevcut sensörlerden topladığı bilgilerebağlı kalarak bu bilgiler doğrultusunda yakıt, rolanti, hava düzenlemesi işlemlerini araçların içinde ölçülen mikro işlemciler aracılığı ile kontroledilmektedir.
Araçlarda uygulanan işlemler ECU tarafından kontrol edilmektedir.

Dünya üzerinde araçlar için beyin üretimi yapan çok az firmabulunmaktadır.
Araçlar için beyin üretimini gerçekleştiren bu firmalar kısmındauzmanlaşmış ve uzun yıllardır bu işi yapan kurum ve kuruluşlardır.
Dünya üzerinde ölçülen fazlası araç marka ve modeli için EskpertizEskişehir beyin yapmış sayılı firmalardan bazıları arasında Bosch, Siemens, Denso, Marelli, Temic, Lucas, Hitaci, Sagem, Delphidir.